DÁREK ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE

7 benefitů běžkování aneb jak nás běžkování udržuje v kondici

Běžkování patří mezi jeden z nejoblíbenějších zimních sportů, protože ho milují jak ti úplně nejmenší, tak i ta starší generace. Navíc na něj není potřeba spousta vybavení a je to i sport, který se dá naučit za chvíli. Co jste o nich ale možná nevěděli, je to, že se s jejich pomocí můžete dostat do formy jak psychicky, tak i fyzicky. Dnes se dozvíte 7 velmi přesvědčivých důvodů, proč dát běžkování šanci, i když se vám do něj třeba zrovna dvakrát nechce.

 

1. Spálíte spoustu kalorií

Běžkování je vcelku fyzicky náročné, a tak tomu odpovídá i spotřeba kalorií, které během této aktivity musí tělo spálit. Při rekreačním běžkování můžete spálit za hodinu až 500 kilokalorií. Pokud jste již zkušenější a zvládáte na běžkách i bruslařský styl, přičtěte si k předchozímu číslu ještě 200 kilokalorií.

Jestliže jste se dívali někdy na běžce na lyžích a vidíte jejich závratné tempo, může vám to připadat až nemožné. Také jste si jistě všimli, že tito sportovci na sobě na první pohled nemají snad „žádný“ tuk. Je to z toho důvodu, že závodníci mohou běžkováním spálit za hodinu až 1300 kilokalorií, a to už je opravdu mnoho, když trénují na závody téměř každý den. Běžkování tak může zaútočit i na vaše tukové buňky a to se vyplatí!

Jestliže vás tedy trápí nějaké to kilo navíc, nebo si prostě nechcete vyčítat zvýšenou konzumaci dobrot o svátcích, běžkování bude pro vás to pravé.

 

2. Zapojíte všechny svaly v těle

Spousta z nás pracuje v tyto dny většinu času v sedě. Do práce i z práce dojede autem a doma si sedne k televizi. Opravdového pohybu tak máme v našem životě poslední dobou opravdu málo. Běžkování je tak ideální aktivitou pro ty, kteří se po dlouhém dni potřebují protáhnout, zároveň načerpat i energii a nadýchat se čerstvého vzduchu.

Při běžkování se zapojuje doslova celé tělo. Nezapojíte totiž jen nohy, ale zapojují se ve velké míře i ruce a střed těla, který vám pomáhá s rovnoměrným pohybem a s tím, abyste při ztrátě rovnováhy z běžek nespadli.

Navíc dochází také k významné zátěži na záda, které si tak po dlouhém sezení skvěle protáhnete a máte je možnost dokonce i posílit, což zlepší váš postoj.

 

3. Běžkováním předejdete infarktu

Pohyb na běžkách se řadí k přirozeným aerobním aktivitám. To znamená, že práce svalů probíhá za přítomnosti kyslíku. Tyto aktivity jsou oceňovány zvláště z důvodu pozitivního vlivu na srdečně-cévní systém. Jde tak o ideální způsob, jak se dá alespoň z části předejít infarktu a snížit vysoký krevní tlak.

Díky tomuto pohybu se navíc posiluje srdce i plíce. Dochází tak k lepšímu okysličení a prokrvení celého těla.

 

4. Skvělý prostředek k vyčistění hlavy

Tento sport je běžně prováděn jednotlivci. To znamená, že pokud po práci (zvlášť když pracujete s lidmi) vyjedete sami do přírody, dokážete konečně vypnout, nic neřešit a soustředit se konečně sami na sebe.

Těchto okamžiků máme v poslední době v životě opravdu minimum, a tak je důležité zažít ve světě sociálních sítí a nepřetržitých kontaktů s lidmi i chvíli samoty. Proto pokud nejedete daleko a bezpečně víte, že se neztratíte, neberte si s sebou ani mobilní telefon, abyste dosáhli opravdového pocitu odpočinku.

 

5. Vzroste vám sebedůvěra

Pokud jste někdy pravidelně cvičili, jistě jste si všimli, že jste se cítili skvěle a že jste toho zvládli opravdu hodně. Cítili jste se tak, že vás nic nemůže překvapit a díky lepšímu pocitu a nějakému tomu shozenému kilu jste si připadali i atraktivnější.

A pokud nám nevěříte, že by to mohlo fungovat, zkuste týden pravidelně jezdit na běžkách a uvidíte ten rozdíl. I tato malá změna ve vašem životě může vyústit v něco úžasného.

 

6. Zvyknete si na pohyb

Je jasné, že ve shonu běžného dne nám nezbývá na pohyb příliš času, a je tak během roku velmi náročné dostát svým předsevzetím. Díky zařazení pravidelného pohybu, který není až tak náročný na naučení a zvládne ho tak téměř každý, vám vznikne návyk, a vy tak budete pohyb vyhledávat čím dál častěji.

Důležité je odhodlání a několikrát se překonat a pak uvidíte, že pravidelný pohyb není nic náročného a že za ten skvělý pocit po něm to prostě stojí.

 

7. Budete mít lepší náladu

Jakkoli naštvaní nebo mrzutí právě jste, věřte, že po běžkování se všechny tyto smutky vytratí a domů přijedete už s širokým úsměvem na tváři. Zní to jako hloupost, ale je to tak. Nejenom, že při sportování na vše zapomenete, ale zároveň se vám rozproudí celé tělo a vyplaví se vám endorfiny, které přináší právě výše zmíněnou dobrou náladu.

 

Jak můžete vidět, běžkování je obrovským darem pro naše tělo a přináší nám tolik skvělých výhod, že by byla opravdu škoda jich nevyužívat. Pokud tedy máte doma běžky, oprašte je a vyrazte ven za sněhem. Pomůžete tak nejenom svému tělu, ale i psychické pohodě!

 

Autor: Krejčová T.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz