DÁREK ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE

Důležitost a význam užívání doplňků stravy

Snad každý z nás má doma nějaký kouzelný doplněk stravy, který sliboval zázračné hubnutí o několik kilo za týden, vylepšení stavu pleti, zmizení vrásek, očištění organismu a kdo ví, co ještě. Jak asi mnozí z nás později zjistili, tyto řeči byly většinou jen marketingové triky na to, abychom si tyto produkty koupili a utratili tak svoje tvrdě vydělané peníze za něco, co nefunguje.

Jsou tedy doplňky stravy k něčemu a pokud ano, které fungují? V tom případě čtěte dál. Přesně tomu se totiž dnes budeme věnovat.

 

Co jsou to doplňky stravy?

Doplňky stravy se často tváří jako léčivé přípravky, které nám slibují kouzelné účinky, ale často to tak opravdu není. Doplňky stravy totiž nemají za svůj cíl léčit a řešit nějaký zdravotní problém. Jsou pouze brány jako doplňky, které spotřebiteli pouze doplní běžnou stravu a pozitivně ovlivní jeho zdravotní stav.

Daly by se tak charakterizovat jako potraviny, které obsahují vyšší množství vitamínů, minerálních látek a jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem. Nejedná se tak o lék, léčivou látku nebo cokoli, co by mělo (a často také mohlo) vyléčit nějaký zdravotní problém.

 

Rozdíl mezi léčivými přípravky a doplňky stravy

Pro běžného spotřebitele se mohou zdát léčivé přípravky a doplňky stravy téměř k nerozeznání. Oboje se prodávají v lékárně, v plastových dózách, tobolkách, prášcích nebo sirupech. Větší rozdíly však mezi nimi přeci jenom jsou.  A začíná to již při výrobě léku/doplňku stravy.

Doplněk stravy se vyrábí jako potravina. Vyrábí ho potravinářský podnik a o schválení žádá výrobce pouze Ministerstvo zemědělství. Zde se kontrolují pouze právní předpisy a pokud je vše v pořádku, produkt je uveden na trh. Asi jste si všimli, že nikdo nekontroluje, zda jsou účinky na obale opravdu pravdivé a účinné.

A to je právě ono. Doplňky stravy nemůžete vnímat jako lék, protože tak nikdy ani zamýšleny nebyly. Nekontroluje se jejich účinnost a jejich výrobci tak nemohou na svých obalech odkazovat na prevenci nebo léčbu některých onemocnění. Často se tak výrobci odkazují na klinické studie, které ale nemají jasná kritéria, a tak byste na ně neměli příliš spoléhat.

Na rozdíl od toho léčivé přípravky musí projít mnohem větší kontrolou. Léky jdou z výroby rovnou na Státní ústav pro kontrolu léčiv a schvalování, zda půjde léčivý přípravek na trh, tak závisí na nich. Je ověřena bezpečnost, účinnost a jakost. Účinnost musí být doložena klinickými studiemi, které musí podléhat přísným právním předpisům na rozdíl od doplňků stravy.

Navíc léčivé přípravky procházejí kontrolou opakovaně, a tak i po delší době na trhu může lék projít mnohými vylepšeními, aby se zvýšily jeho pozitivní účinky.

 

Mýty o doplňcích stravy

I když nejsou doplňky stravy přímo léčivé a nemají prokázanou svoji účinnost, i tak nám mohou být v mnohém směru prospěšné. Na internetu o nich však stále koluje spousta mýtů, které se vám dnes pokusíme objasnit.

Doplněk stravy vyléčí nemoci

Ještě jednou, doplněk stravy není lék a nemůže se tak proto užívat. Pokud vás trápí závažný zdravotní problém, běžte za lékařem a ten vám předepíše opravdový lék, který vyléčí vaše tělo. Doplňky stravy v této chvíli působí pouze jako doplněk k léčbě. Například při léčbě antibiotiky je vhodné užívat i probiotika, která nám pomohou s trávením a celá léčba tak pro vás bude příjemnější.

Doplňky stravy jsou cizí a tím i nebezpečné látky a neměli bychom je proto konzumovat

Tento fakt je také založen na lži. To, že nemají doplňky stravy ověřené účinné vlastnosti, ještě neznamená, že jsou úplně neúčinné nebo snad škodlivé. Mezi doplňky stravy se totiž řadí i různé výtažky z bylin a přírodní extrakty, které nemají ověřenou svoji účinnost. Již naše babičky a prababičky, které každou chorobu léčily bylinkami, ale věděly, že příroda nám dává spoustu dobrého.

Proto pokud si vyberete doplněk stravy, který obsahuje právě přírodní extrakty a výtažky z bylin, byla by hloupost si myslet, že by nám mohl ublížit. Možná právě naopak.

Doplňky stravy nefungují. Působí pouze jako placebo efekt

Jak už jsme zmínili výše, doplňky stravy jsou řazeny mezi potraviny. Tento fakt v nás může vyvolat pocit, že se jedná pouze o předraženou tobolku/prášek, který nám žádný účinek nepřinese, a prokázané účinky jsou pouze díky placebo efektu. To ale také není úplně pravda.

Řadí se totiž mezi potraviny s vyšším množstvím látek, které nám přináší nutriční a fyziologický účinek na naše tělo. Tyto doplňky tak obsahují minerály, vitamíny a spoustu dalších složek, které jsou v našem těle potřeba. A i když není přímo prokázaná jejich účinnost, obsahují kvalitní živiny, které naše tělo vždy určitým způsobem zpracuje a něco si z nich vezme.

 

Doplňky stravy jsou, a asi už navždy budou kontroverzním tématem a najde se spousta jejich příznivců, ale také velké množství odpůrců. Záleží proto na vás, jestli věříte pouze v léky a nic jiného u vás nemá místo nebo dáváte prostor i přírodním výtažkům a síle přírody, která nás může velmi obohatit a být nám prospěchem.

Ať patříte do první nebo druhé skupiny, na jednu věc bychom neměli zapomínat nikdo. Jsou to vitamíny a minerály. Ty si naše tělo samo nevyrobí a strádá, pokud jich nemá dostatek. Proto se je snažte doplnit stravou, doplňky stravy nebo oblíbenými superpotravinami tak, aby vaše tělo nestrádalo a fungovalo tak, jak mělo. Zdraví je přeci jenom to nejcennější, co máme!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz