DÁREK ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE

Novoroční předsevzetí aneb jak v roce 2023 konečně zhubnout

Každý to známe. Na konci roku jsme všichni přejedení, nemáme už na nic chuť a cítíme se oteklí a nelíbíme se sami sobě. V tyto časy spoustu z nás napadá, že už se takto cítit nechceme a dáme si tak předsevzetí, že další rok už to nedopustíme. Většinou to ale skončí stejně a my se ke svým špatným stravovacím návykům a životnímu stylu brzy vrátíme.

Jak ale docílit toho, aby to letos vyšlo? Bude to chtít samozřejmě velké odhodlání a také dodržování našich tipů, které vám vaši cestu mohou ulehčit a dovést vás na tu správnou cestu za krásným tělem a pevným zdravím.

 

Předsevzetí = dobrý nápad?!

Na tom říct si na konci roku, že budeme hubnout a více sportovat není nic špatného. Problém začíná tehdy, kdy se lidé spoléhají pouze na začátek roku jako na čas, kdy mohou něco změnit. Toto je také důvod, proč spousta z nás, když v lednu něco pokazí a přejí se, tak si řeknou, že snaha už nemá cenu a čekají zase na 1.1. následujícího roku.

Je třeba si uvědomit, že ač svůj režim někdy nedodržíme (a přiznejme si, týká se to 99,9 % z nás), tak můžeme pokračovat dál. Další den máme novou šanci dostat se zpět na správnou cestu a nezáleží na tom, zda je 1.1. nebo 15.3. Pokud po tom člověk opravdu touží, dokáže se k pohybu donutit i tak. Náš tip je proto nevzdávat to při prvních obtížích a zapamatovat si, proč jste začali.

 

Malé změny = klíč k úspěchu

Je hloupost si myslet, že pokud vážím 150 kg, jím denně v rychlém občerstvení a zapíjím to sladkými limonádami, tak mohu ze dne na den začít jíst jako 60 kg slavná supermodelka. Naše tělo je tak chytré, že si řekne, co mu chybí, a tak pokud byste chtěli ze dne na den extrémně změnit svoje stravovací návyky, tělo zvyklé na sladké nápoje a tučná jídla si o ně řekne a vás budou pronásledovat nesnesitelné chutě.

Snaha vše rychle změnit je také nejčastějším důvodem, proč lidé svá předsevzetí nesplní, cítí se provinile a už se k zdravému životnímu stylu nevrátí. Začněte proto malými změnami jako výměnou smaženého jídla za to z horkovzdušné fritézy a tak podobně. Každý měsíc si tak dejte drobný cíl, na který se zaměříte, podobný tomu s horkovzdušnou fritézou a uvidíte, že nejenom kila půjdou dolů, ale i vaše nálada se zlepší a celý proces vás bude více bavit.

 

Vyměňte sladké limonády za vodu

Asi nejtěžší změna, kterou musí obézní člověk udělat je vyměnit slazené nápoje za ty neslazené. Je jasné, že napoprvé je velmi těžké vyměnit tyto nápoje zvláště tehdy, jste-li na nich závislí. Prvním krokem může být výměna sladkých a kalorických limonád za ty se sladidly a bez kalorií a snížit jejich denní množství.

Pokud jste tedy byli zvyklí pít 2L Pepsi s cukrem denně, vyměňte to za 500 ml až 1L Pepsi zero se sladidly a zbytek doplňte vodou. Nevzdáte se tak limonád úplně, ale snížíte svoje tekuté kalorie na minimum, a to je vždy pozitivní. Už 100 ml nápoje s cukrem může obsahovat až 15 g cukru. Pokud se jedná o výše zmíněné 2L, je to denně až 300 g zbytečného cukru, a to už svůj vliv na naši postavu zaručeně má. Cukr se totiž pokud ho nespotřebujeme ukládá do zásoby jako tuk, a tak jsou lidé, kteří pijí tyto limonády a nemají dostatek pohybu, nejčastěji obézní.

Snížit svůj příjem tekutých kalorií bude jedna z těch změn, kterou ihned pocítíte. Sladké limonády vám totiž energii předávají, ale tato energie vás nezasytí, a naopak mají tyto nápoje takový účinek, že díky nim máte větší chuť k jídlu. Odstraňte je proto jednou pro vždy a začněte tak snadno hubnout!

 

Dostatek bílkovin zastaví přejídání

Typická český jídelníček je velmi chudý na bílkoviny a bohatý na sacharidy, zvláště pak na ty jednoduché, kterým se říká cukry. Bílkoviny můžeme najít třeba v mase, luštěninách, ořeších, mléčných výrobcích nebo proteinových prášcích. Jsou to potraviny, které nás velmi zasytí, a tak jich většinou nesníme mnoho. Na rozdíl od toho sacharidů dokážeme sníst opravdu mnoho.

Pokud nám nevěříte, zkuste si náš test: Na jeden talíř si dejte 300 g uvařených těstovin a na druhý 300 g tvarohu. Zkuste sníst 300 g těstovin a uvidíte, že váš hlad se téměř neutišil, nejste příliš syti a můžete pokračovat v konzumaci. Na rozdíl od toho po konzumaci stejného množství bílkovinného jídla budete velmi syti po delší dobu. Díky tomu, že zařadíte do svého jídelníčku více bílkovin toho jednoduše sníte méně, a to je fakt.

Navíc, díky konzumaci bílkovinných zdrojů se také sníží váš kalorický příjem. Takových 300 g uvařených těstovin může obsahovat až 500 kcal. Na druhou stranu 300 g tvarohu obsahuje pouze 200 kcal. Dostanete tak „za málo peněz hodně muziky“.

Konzumace bílkovin má tak samé výhody, a proto je zařaďte do jídelníčku co nejdříve! Pokud byste o nich chtěli vědět více, určitě si nenechte ujít článek Základy zdravého stravování, kde je vše vysvětleno podrobně.

 

Najděte si pohyb, který vás bude bavit

Toto se snadno řekne, ale hůře dělá. Někdo má totiž již od mládí k pohybu averzi a je tak složité se k pohybu dostat. Spousta lidí proto raději nedělá nic. Přitom najít si zábavný pohyb není vůbec složité! Pokud máte třeba kamarády, kteří chodí hrát volejbal, zeptejte se, jestli se můžete příště přidat a jít s nimi. I kdyby vás tento sport příliš nebavil, bude vás bavit alespoň čas strávený s kamarády, se kterými byste se jinak viděli jen v hospodě u piva, a to by vaší postavě příliš neprospělo.

U sportu s přáteli se můžete navíc seznámit s novými lidmi, shodit nějaké to kilo a získat i dobrou náladu z endorfinů, které se při pohybu vyplavují.

Je jasné, že ne každý má rád skupinové sporty a že někdo se raději věnuje sportu sám. Opomíjený a také velmi efektivní sport, který se dá provozovat v zimě téměř kdekoli a zaútočí na vaše tukové polštářky, je běžkování. Během běžkování si vyčistíte hlavu, nadýcháte se čerstvého vzduchu a tké spálíte spoustu energie a kila půjdou snadněji dolů.. Pokud by vás zajímaly další výhody běžkování, určitě nepřehlédněte náš článek 7 benefitů běžkování aneb jak se běžkováním udržet v kondici.

Asi se shodneme, že nejčastější výmluva pro vynechávání pohybu je nedostatek času. Co kdybychom vám ale řekli, že pro podpoření efektivního hubnutí stačí pouhých 3x20 minut týdně. Nevěříte? Tak si rozhodně nenechte ujít náš článek HIIT trénink, kde vysvětlujeme, proč je to jeden z nejefektivnějších způsobů pohybu zvláště pro velmi zaneprázdněné osoby.

 

Přejeme vám jen to nejhezčí do roku 2023 a držíme vám palce v plnění vašich předsevzetí. Nebude to nic jednoduchého a budete se muset hodně omezit a zapřít, ale věřte nám, že výsledek bude stát za to. Lepší pocit než ten, že jste to konečně dokázali, totiž neexistuje!

 

 

Autor: Krejčová T.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz