DÁREK ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE

Pečivo při hubnutí: ano nebo ne? (případně, čím ho nahradit)

Pečivo, jakožto produkt z obilovin, bylo, je a nejspíše i bude promlouváno ohledně jeho účincích na naše tělo. Jedni ho milují, berou ho jako základ svého jídelníčku a nedovedou si bez něj představit svůj život. Jiní se vydali jinou cestou a kvůli zdravotním benefitům, které jim z toho mohou plynout, se ho dobrovolně vzdávají.

Který z těchto dvou táborů má pravda, jaké jsou výhody jeho vyřazování a čím ho případně nahradit, tomu se budeme dnes věnovat v našem článku.

 

Dělení pečiva

Ne každé pečivo je stejné, a ne každý výrobek, který řadíme mezi pečivo, má na náš organismus ty stejné účinky. Pečivo bychom si mohli rozdělit na běžné pečivo, trvanlivé pečivo a pečivo jemné. Mezi běžné pečivo patři takové ty běžné druhy jako obyčejný konzumní chléb, bílý rohlík, ale i cereální a celozrnné rohlíky a housky.

Trvanlivé pečivo jsou nejčastěji toustové chleby, balené pečivo a různé krekry. Společným jmenovatelem je jeho obsah vody. Ten v tomto případě nesmí přesáhnout 10 %.

Spíše příležitostné pečivo, se kterým se nesetkáme většinou každý den, je jemné pečivo. Pod tento název řadíme veškeré ty dobrůtky v podobě buchtiček, plněných koblížků a například smažených sladkých rohlíků s pudinkem. Jsou to ty kousky, které připomínají spíše dezert a sladkou tečku po jídle než pečivo, ze kterého bychom se nasytili. Musí také obsahovat minimálně 8 % tuku a 5 % cukru. Podle toho už můžeme vidět, že toto pečivo bude do hubnutí pravděpodobně nevhodné.

 

Běžné pečivo

S tímto pečivem se nejčastěji setkáváme, a proto je důležité si prvně vysvětlit rozdíly a také říci, z čeho je které pečivo vyrobené. Toto pečivo se dělí podle toho, z jaké se vyrábí mouky, a to také určuje jeho kvalitu a přidané hodnoty (obsah vlákniny, semínka, oříšky a speciální přísady), které kromě výše zmíněné mouky obsahuje.

Do skupinky běžného pečiva patří pečivo pšeničné, žitné, pšeničnožitné, žitnopšeničné, grahamové, celozrnné, vícezrnné a také pečivo speciální. U pšeničného a žitného pečiva se na složení příliš koukat nemusíte. Pečivo s tímto názvem totiž musí obsahovat 90 %, takže ve složení toho příliš nevyčtete.

Kde to ale začíná být zajímavé jsou pšeničnožitné a žitnopšeničné housky. Toto jednoduché přehození názvů dovoluje prodejci opravdu mnoho. Podle zákona, pšeničnožitné pečivo musí obsahovat 50 % mouky pšeničné a pouze 10 % mouky žitné. Naopak když se názvy přehodí, je to celé opačně. Žitnopšeničné housky musí obsahovat 50 % žitné mouky a pouze 10 % pšeničné. Zdá se to jako malý rozdíl, ale i tento menší rozdíl může hrát roli.

Všemi vychvalované celozrnné pečivo je na tom tak, že musí obsahovat alespoň 80 % celozrnných mouk. Nepleťme si ho však s pečivem vícezrnným. Pečivo vícezrnné je složením téměř obyčejné pečivo. Jediné, co obsahuje navíc, je 5 % přidaných látek (pseudoobilovin, luštěnin, semínek atd.). Často skloňovaný název „grahamové pečivo“ nese své tajemství v podobě obyčejné pšeničné mouky a celozrnné mouky s otrubami v různém poměru.

Poslední z kategorie běžné pečivo je pečivo speciální. Sem řadíme pečivo s přídavkem minimálně 10 % jiných látek (opět pseudoobiloviny, luštěniny, brambory nebo jiné zeleniny).

 

Odkud přišel trend vyřazování pečiva

Tento trend vyřazování pečiva už je mezi námi opravdu dlouho. V poslední době se však dostal více do popředí díky lowcarb stravování, které je postavené právě na vyřazování sacharidů a tím pádem i pečiva Tato strava má za cíl nahradit sacharidy (nejenom pečivo, ale i sacharidy v podobě těstovin, cukru, ale v některých extrémních případech i ovoce a některých druhů zeleniny) zdroji zdravých tuků a bílkovin, které tak budou tvořit základ lowcarb jídelníčku.

Opravdu populární se tato strava stala v době, kdy se začaly objevovat extrémní proměny lidí, kteří díky ní zhubli desítky kilogramů. Kouzlo této diety spočívá v tom, že sacharidy, které nás příliš nezasytí, nahradíme bílkovinami a zdravými tuky, které nás rychleji zasytí. To způsobí to, že většinou sníme méně kalorií a hubnutí je na světě. Toto je samozřejmě hodně zjednodušené a není kalorie jako kalorie. Pro náš článek o pečivu však více informací není třeba.

 

A co to pečivo a hubnutí?

Pečivo má jednu špatnou vlastnost, že obsahuje vcelku hodně kalorií na malý objem a zároveň sacharidů (brambor, těstovin, pečiva) jsme schopni sníst opravdu hodně velké množství, protože (zvláště pokud se jedná o výše zmíněné jemné pečivo) z pečiva například pečivo jemné obsahuje spoustu jednoduchých sacharidů, které slouží tělu jako rychlá energie a z tohoto důvodu nás také nezasytí na delší čas.

Pokud nespěcháte a chcete hubnutí sice pomalejší, ale udržitelnější a nechcete se vzdávat pečiva, tak je opravdu důležité číst to, jaké pečivo si kupujete. Každý ví, že běžné rohlíky nejsou zrovna to nejvhodnější zvláště z důvodu nízkého obsahu vlákniny (schválně, kdo jich někdy snědl i pět a necítil se sytý?), která je zodpovědná za náš pocit sytosti.

Vybírejte proto druhy pečiva podle druhu vlákniny, podle toho, z jaké mouky jsou vyrobené (žitná je vždy lepší volba), podle toho, zda je pečivo celozrnné či nikoli (cereální se nerovná celozrnné, dávejte na to velký pozor) a také, pokud je vyhledáváte, podle procenta obsahu speciálních látek, které přidávají pečivu na výživové hodnotě a jsou tak vhodnější pro naše tělo.

 

Čím nahradit pečivo, když chci pečivo vyřadit?

Jestliže vás z jakéhokoli důvodu (hubnutí nebo přesvědčení) zaujala nízkosacharidová strava, musíte se připravit na opravdu nízký příjem sacharidů. Co se lowcarb týče, je to asi 20-60 g sacharidů denně. Abyste takovéto hodnoty dosáhli, musíte ze své stravy kompletně vyřadit pečivo a většinu potravin, které nějaké ty sacharidy obsahují.

Jedním řešením při náhradě sacharidů je určitě zelenina. Místo těstovin a brambor můžete jako přílohu servírovat jednoduše zeleninový salát. Pro tak velké milovníky pečiva, že se ho opravdu nedokáží vzdát, existuje spousta lowcarb chlebů, které jsou sice dražší, ale můžete si je i v této přísné dietě dopřát.

Další způsob je upéct si chleba domácí. Tyto chleby jsou často postavené na tvarohu, vejcích a semínkách.

 

Pevně věříme, že jsme vám dnes zodpověděli alespoň část vašich dotazů a že už víte, na co se při nákupu pečiva zaměřit. Pokud začínáte s lowcarb dietou, přejeme spoustu štěstí. Věřte, že to nebude jednoduché, ale bude to stát za to! A pokud ji budete opravdu dodržovat, můžete se těšit poměrně rychle na často až neuvěřitelné výsledky.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz