DÁREK ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE

Proč je důležitý pitný režim a jak ho lépe dodržovat

Každý z nás, malé dítě i dospělý, ví, že pít je důležité. Málo z nás už ale ví, proč a co nám hrozí, pokud určité množství vody, které naše tělo potřebuje, nepřijmeme. Co pít, jaké množství a tipy, jak zvolený pitný režim dodržovat, tomu se budeme dnes věnovat.

 

Proč je pitný režim důležitý

Spoustu z nás trápí dlouhodobé bolesti hlavy, suchá kůže, vysoký tlak nebo třeba i jen obyčejná únava. Občas si ale neuvědomujeme, že všechny tyto problémy by vyřešila jednoduchá konzumace většího množství vody.

Voda je také důležitá z toho důvodu, že lidské tělo je tvořeno přibližně ze 70 procent právě z čisté vody, proto je tak důležité právě na konzumaci čisté vody nezapomínat. Bez jídla totiž lidské tělo vydrží několik týdnů. Bez vody však tělo nevydrží déle než 3 dny, zvláště ještě v letních měsících, kdy se z těla voda odpařuje ještě mnohem rychleji.

 

Podle čeho poznáme dehydrataci a její první příznaky

Dehydrataci si často nezpůsobujeme záměrně, často je to jen o naší zapomnětlivosti a o tom, že jsme prostě příliš zaneprázdnění, anebo nepokládáme pitný režim za dostatečně důležitý, abychom s sebou všude nosili láhev.

V dnešní době jsme již tak daleko, že existují i aplikace do našich mobilních zařízení, které nám mohou potřebu doplňovat vodu v pravidelných intervalech připomínat a tím nám tak odbude potřeba na pití myslet.

Dehydratace, nebo nedostatečná hydratace, má přitom projevy, podle kterých ji můžeme snadno poznat a vyvarovat se tak následným zdravotním problémům.

Jeden z příznaků, který se nejčastěji projeví mezi prvními, je tmavě zbarvená moč nebo pálení u močení. Když moč nenaředíme dostatečným příjmem vody, je pak velmi koncentrovaná a může způsobovat nepříjemné pocity nejen při močení, ale třeba i problémy spojené se zdravím.

Nedostatečný pitný režim nám nejenom způsobuje zdravotní problémy, ale může nám i ztížit, ne-li znemožnit práci z důvodu nedostatku energie, nedostatku koncentrace, duševní i fyzické výkonnosti a bolesti hlavy.

Dalším z příznaků, který bychom neměli přehlížet, může být i vysoký krevní tlak nebo silné bušení srdce. Tyto příznaky proto nepodceňujte a při prvních projevech zvyšte příjem tekutin.

 

Kohoutková voda: ano nebo ne?

Ohledně tzv. kohoutkové vody toho bylo napsáno spoustu dobrého i špatného. Někdo, nejčastěji firmy zabývající se prodejem vody, tvrdí, že kohoutková voda nemůže být nikdy příliš čistá na to, abychom ji mohli pít. Tyto tvrzení jsou buď z jejich strany založené na zisku nebo je na nich něco pravdy.

Říká se, že by v kohoutkové vodě po čištění mohly stále zůstat zbytky léčiv a kosmetických přípravků, a proto byste si měli před bezmyšlenkovým pitím nejspíše nejprve zkontrolovat kvalitu vody z vašeho kohoutku. Všeobecně se však dá říct, že běžná voda v České republice, která nám teče z kohoutku, je velmi kvalitní a tím tedy i pitná.

 

Kohoutková, pramenitá, minerální, kojenecká. Jak se v nich vyznat?

Mnozí z nás by s největší pravděpodobností řekli, že voda je prostě a zase jen voda. Jenže existují jisté rozdíly, o kterých bychom měli vědět. Je totiž rozdíl, jestli si koupíte v supermarketu balenou vodu za 4 koruny nebo za 15-20 korun.

Pokud se budeme bavit o kohoutkové vodě, tak se jedná o obyčejnou vodu z vodovodu. Jediné specifikum této vody je, že je pitná. Jestliže se však budeme bavit o jejím čištění, nejsou zde žádná pravidla. Může být tak čištěna i látkami zastavujícími růst bakterií.

Název následující vody už nám trošku napovídá o jejím původu. Pramenitá voda je voda, která má svůj zdroj v chráněných podzemních vodách. Tyto vody nejčastěji najdete rozdělené na perlivé, jemně perlivé a neperlivé.

Minerální voda je na rozdíl od vody pramenité pod dohledem ministerstva zdravotnictví, které pravidelně kontroluje její kvalitu. Tato voda je specifická především látkami, které v ní jsou obsažené. Jedná se o minerály, které naše tělo potřebuje.

Poslední specifický typ vody si uvedeme vodu kojeneckou. Tato voda podléhá největším kontrolám a její čištění probíhá jen pomocí UV paprsků. Jak vyčteme již z názvu, je nejvhodnější pro přípravu potravy pro naše nejmenší, ale neublíží ani běžnému konzumentovi.

 

Jak zdravě ochutit vodu, aby chutnala

Ne každému voda chutná, a proto je zde pár způsobů, jak si vodu jednoduše, ale zároveň velmi chutně vylepšit. 

Mezi hlavní způsoby se řadí čerstvá šťáva z citronu. Jednoduché, rychlé a zároveň i zdravé ochucení, které není ani příliš drahé, a tím pádem příjemné nejenom pro vás, ale i pro vaši peněženku.

Nejenom citrusy vám vodu dokonale ochutí. Z ovoce můžete použít prakticky cokoli (až na banán), ať už se bude jednat o jablka, borůvky, jahody nebo snad maliny. Jednoduše je rozmačkejte a vložte do sklenice s čistou vodou nebo do vody kusy ovoce pouze vložte. V obou případech však obdržíte lahodnou vodu s jemnou chutí ovoce.

Jestliže jste zastánci letních drinků, ale hlídáte si kalorie, spojte předchozí trik ještě s pár kostkami ledu. Osvěžující ovocná chuť si vás získá a vy tak budete dodržovat pitný režim a zároveň si pochutnáte.

Když vám voda opravdu nechutná a předchozí tipy na vás nezabraly, nebo vám prostě nevyhovují, zkuste si vařit slabé odvary z bylinek nebo ovocné a zelené čaje. V tomto případě do sebe dostanete z bylinek i spoustu zdraví prospěšných látek, a tak z vody dostanete ještě více, než kdybyste ji pili samotnou.

 

Jestliže jste dočetli náš článek o vodě až sem, určitě jste z toho dostali žízeň. Skočte si proto hned pro sklenici plnou lahodné vody. Pitný režim totiž nezlepšíte, pokud nebudete pít a pravidelně tekutiny doplňovat!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz