DÁREK ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE

Znáte je všechny? Aneb 10 nejběžnějších druhů ořechů a jejich přínos pro zdraví


Každý, kdo se alespoň trošku zajímá o zdravou stravu, už dávno ví, že ořechy hrají opravdu nezastupitelnou roli v našem životě. Je to z toho důvodu, protože už jen malá hrstička ořechů dodá tělu opravdu velké množství zdravých tuků, bílkovin a spoustu vitamínů a minerálů. Které z nich jich ale obsahují nejvíce a které jsou tím pádem “nejzdravější”? Začtěte se dál a odpověď se dozvíte!

Lískové ořechy

Tyto ořechy se vyznačují především svojí vysokou kalorickou hodnotou. Pokud se však zrovna nenacházíte v redukční dietě, nemusíte se jich bát. Málo z nás jich totiž sní v syrovém stavu více než jednu menší hrst a toto množství je úplně v pořádku.

Mezi jejich hlavní přednosti patří mimo jiné také bohaté množství mononenasycených mastných kyselin, vitamínů a minerálů. Mezi hlavní vitamíny, obsažené v lískových oříšcích, patří především vitamíny skupiny B a vitamín E. Díky těmto vitamínům ocení “lískáče” především dospělí a studenti z důvodu jejich vlivu na kognitivní a paměťové funkce.

Z minerálních látek jsou to například vápník, zinek, železo a v menších dávkách také draslík, hořčík, fosfor a měď. Tyto minerální látky hrají velkou roli v útlém věku při vývoji a růstu těla, proto je nezapomínejme dávat v malém množství i menším dětem.

 

Vlašské ořechy 

Vlašské ořechy jsou snad jedny z nejběžnějších ořechů, na které můžeme v České republice narazit. Často nám totiž rostou v našem nejbližším okolí nebo rovnou na vlastní zahradě.

Již podle tvaru se dají odhadovat jejich účinky. Patří mezi ně především silný vliv na rozvoj a zdraví mozku a také na podporu myšlení. Opět se tedy jedná o ořechy, které by do svého jídelníčku měli zařadit především studenti a lidé s prací, která vyžaduje dlouhodobé hluboké přemýšlení. 

Tyto ořechy nám však mohou pomáhat nejenom zevnitř, ale naopak i zvenku! Díky obsahu vitamínů skupiny B a vitamínu E působí také blahodárně na naši pleť a kvalitu vlasů a nehtů. 

 

Mandle

Přírodní mandle jsou královnami mezi ořechy! Díky jejich vysokému obsahu vlákniny, zdravých tuků, bílkovin a nízkému obsahu sacharidů (2,5 g/100g) je řadíme v našem žebříčku na ta nejvyšší místa. Tyto jejich složky také zaručují opravdu vysoký pocit sytosti a vláknina se zase stará o správnou funkci a zdraví střev.

Nesmíme také zapomínat na vitamín E, který pomáhá našemu tělu bojovat proti volným radikálům. 

 

Kešu ořechy

Možná jste o nich již slyšeli, možná nikoli. V každém případě stojí díky svým vlastnostem z vaši plnou pozornost. 

Na sociálních sítích se mluví především o jejich vysokém obsahu bílkovin, který dosahuje neuvěřitelných 17 g bílkovin na 100 g! Mohou nám toho nabídnout ještě mnohem mnohem více.

Jestliže se v poslední době cítíte unavení, bez života, nebo máte problémy se spánkem, tak dávejte teď velký pozor. Kešu ořechy se také vyznačují vysokým obsahem hořčíku, a právě hořčík je to, co vám může pomoci s výše zmíněnými problémy. 

 

Pistácie

Tyto ořechy s výjimečně zelenou barvou máme nejspíše spojeny s jejích slanou chutí a nejlépe také se sklenkou vína. Toto bohužel není nejlepší kombinace, protože díky těmto přídavkům v podobě soli a vína přichází pistácie o své jedinečné vlastnosti. 

Když se ale budeme bavit o pistáciích nesolených, možná vás až překvapí, kolik zdraví v sobě tyto malé zelené dobrůtky skrývají. Mimo vitamíny skupiny B, o kterých jsme se zmiňovali již u ostatních ořechů výše, obsahují pistácie také spoustu minerálů v podobě například železa, vápníku a draslíku. 

Složení pistácií tvoří především tuk, který je tvoří z téměř 50 %. Bílkovin obsahují pistácie kolem 20 % a sacharidy dosahují hodnoty 27 %. Díky těmto složkám a také díky tomu, že obsahují 10 % vlákniny můžeme pistácie řadit v rozumném množství mezi zdravé svačinky, které nás opravdu zasytí.

 

Pevně věříme, že jsme vám alespoň malinko pomohli vyznat se v těch nejznámějších druzích ořechů. A pokud jste je do teď nejedli tak často, tak doufáme, že je díky jejich skvělým vlastnostem a obsahu vitamínů a minerálů začnete zařazovat do svého jídelníčku častěji. 

Seznam oříšků nabízených na našem e-shopu je však mnohem delší a vyzkoušet u nás můžete například i para, makadamové, nebo dokonce tygří oříšky. Stačí jen ochutnat a zjistit, které z nich Tě nejvíce osloví.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz